Alkotói mélyrepülésben M. Night Shyamalan?
Többször megvádolták már az indiai csodagyereket, M. Night Shyamalant azzal, hogy alkotói válságba keveredett. A pletyka 2006-ban ütötte fel először a fejét, hogy a 40 éves rendező, forgatókönyvíró, producer bizony nem áll a helyzet magaslatán és mostanság mellényúl ha a misztikum a téma. Akkoriban senki sem tudta, hogy szándékos rendezői trükkről van szó, vagy csak félrekommunikált marketingbaki. Azóta Shyamalan filmjeit rendre lehúzzák a kritikusok, ami biztos nyomot hagy egy spirituálisan érzékeny rendező lelkivilágában.
Kíváncsiak voltunk mennyi ennek a valóságtartalma a számok fényében. Lássuk a medvét!
Filmográfia:
Harmatgyenge volt 3 ponttal, de kasszasiker. Költségvetés: 10 millió - Bevétel: 56,8 millió.
2010 - Az utolsó léghajlító (forgatókönyvíró, producer, rendező)
A fiatalabb korosztály körében népszerű Nickelodeon csatorna oszlopos sorozata, amely Ank az Avatar legendáját dolgozta fel 3D-ben. Szép kosztümös mese, de a főszereplő és társai erőtlenek lettek a filmben. A rajzfilm 4 könyvből, azaz fejezetből áll, amiből a film az elsőt mutatja be a közönségnek. Nem tudom, hogy lesz e folytatás, pláne 3. Az Oscar párjának tartott, anti díj az Arany Málna esetleges várományosa a mozi.
Közepes alkotás, amin a látvány és a történet sokat lendít. Jóindulatú 6 pont.
Költségvetés: 150 millió - Bevétel: 318,9 millió dollár. Valószínűleg a kölykök miatt.
2008 - Az esemény (forgatókönyvíró, producer, rendező)
A korábban Zöld Effekt munkacímű mozi, amely hosszas átírogatás után érte el végleges formáját, azt is rosszul. A fotoszintetizáló növények bosszúja az emberi populációra. Ezt a filmet sem szerették. Mi sem. Maximális 5 pont.
Költségvetés: 48 millió - Bevétel: 163,4 millió dollár. Hasonló húzás volt a Devil is, de kasszasiker.
2004 - A falu (forgatókönyvíró, producer, rendező)
2002 - Jelek (forgatókönyvíró, producer, rendező)
Shyamalan sci-fi próbálkozása, amely egész jól sült el. Kicsi hitvilág, kontra gonosz, űrből érkező lények. Az utolsó jelenet E.T-vel nem kellett volna bele. Nem rossz. Erős 7 pont.
2000 - A sebezhetetlen (forgatókönyvíró, producer, rendező)
Misztikus történet az ezredfordulóról, egy olyan férfiról, aki legyőzhetetlen. Willis és Jackson párosa, a jó és gonosz kivetülései nagyon jó kontrasztot adtak. Nyitott kérdés maradt, hogy Willis miképp lett ilyen. Nem klisé. Szerettük. Erős 7 pont.
1999 - Stuart Little, kisegér (forgatókönyvíró)
Az animált fehéregér kalandjai, aki emberi szülőket talál rágcsáló létére, és szépen szocializálódik. Itt csak a forgatókönyv Night műve, de talált vele. 6 pontos alkotás. Hiper expenzív vállalkozás volt 99-ben.
1999 - Hatodik érzék (forgatókönyvíró, rendező)
A mérföldkő Shyamalan életében több vonatkozásban is. Első komoly filmje, amivel debütált, mint író, rendező, és a legmagasabb elvárásoknak is megfelelő film, ami az india rendező eddigi legnagyszerűbb munkája. A kritikusok el voltak ájulva a filmtől, ami a végén akkora csavart adott az embernek 12 évvel ezelőtt, hogy szédülve szállt ki a bársonyosra párnázott moziszékből. Talán ez lett Shyamalan önnön csapdája. Szinte tökéleset alkotni első nekifutásra, amely olyan magasra tette nála a mércét, és irányában a későbbi elvárásokat, hogy ezt megugrani emberfeletti dolog. Talán ha megfordítanánk a sort, és visszafelé haladnánk kronológiailag, hogy ez legyen a legfrissebb filmje, akkor máshogy alakultak volna a dolgok. Bár nem tudom mekkorát változtak bő egy évtized alatt a trendek, ez a mozi stabilan 9 pont. Hosszú évekkel ezelőtt láttam, de a mai napig emlékszem szinte minden fontos momentumára, ami nem kis teljesítmény.
1998 - Wide Awake (forgatókönyvíró, rendező)
Családi komédia egy 10 éves fiúról, aki Istent keresi nagyapja halála után. A film vegyes fogadtatásra talált. Még nem láttuk, így nem nyilatkozunk az ügyben.
Költségvetés: 6 millió dollár - Bevétel: 282 ezer dollár. Csúnya bukás.
1992 - Praying with Anger (forgatókönyvíró, producer, rendező)
Spirituális élmény. Egy indián tinédzser Amerikából Indiába kerül, ahol nem csak a gyökereit, de önmagát is felfedezi. A film kísérlete, hogy bemutassa az indián kultúrát, állítólag jól sikerült, de túl sok információt kap a néző, hogy komoly érdeklődést mutasson a filmmel kapcsolatban. Nem láttuk, csak utánaolvastunk. Nem pontozzuk.
Költségvetés: 800 ezer dollár - Bevétel: 100 ezer-1,4 millió dollár. Láttuk ezt is, azt is.
Végösszesen: (11 alkotás alapján)
Kiadás: 664,8 millió dollár - Bevétel: 2,498 milliárd dollár meg némi apró.
A legszigorúbb számolást alkalmaztuk, de még így is érdemes Shyamalan részvénybe fektetnie a stúdióknak, mivel minden egyes dollárból 3,76 dollárt kerestek a rendező filmjei.
Összegzés:
Alkotói válság ide, gyengébb filmek oda, M. Night Shyamalan még mindig tudja, hogy mit csinál. Bízom benne, hogy nem is olyan sokára előugrik egy szép alkotással, amely meggyőzi a nézőket és a kritikusokat egyaránt, hogy újra a régi ez az indiai fiú.
Példaképe Steven Spielberg, aki hasonló guru a filmes szakmában. Kevesen írják, rendezik és producerelik a saját filmjeiket. Ők igen. A közös pont a 8mm-es kamera. De erről majd később.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.